Cyprus

 

     Cyprus je rozdelený na severnú časť – tzv. Severocyperskú tureckú republiku (uznanú iba Tureckom) a južnú časť – Cyperskú republiku, ktorá je členom Európskej únie. Grécki Cyperčania nažívajú  v harmónii s tureckými Cyperčanmi. Podľa náboženstva tvoria obyvateľstvo  pravoslávni kresťania,  až 94,8  %. Na území Severného Cypru sa nachádza niekoľko miest – Morphou, Rizokarpaso, Famagusta,  a Kyrenia. Okrem frekventovaných miest je na severe aj panenská príroda, najmä na dlhom ostrovnom výbežku  Karpas.

     Juh ostrova je však najviac vyhľadávanou turistickou oblasťou. Hoci je hlavným mestom Nikózia a  za hlavný prístav sa považuje Limassol, starobylá LARNAKA má svoje nezastupiteľné miesto. Je to jedna z najdôležitejších dopravných tepien ostrova. Nachádza sa tu dôležitý prístav, tzv. Cyperská brána a tiež medzinárodné letisko. Pobrežie v oblasti Larnaky  je posiate dlhými piesčitými plážami, omývanými čistou morskou vodou , je tu dva kilometre dlhá pobrežná promenáda zdobená palmami a pripomína letoviská v exotických krajinách. Je to  jedno z najobľúbenejších  stredísk Cypru  a je vhodná pre páry a rodiny a disponuje všetkými komfortnými službami pre turistov. Okrem toho je v blízkosti niekoľko múzeí, archeologických nálezísk, kostolov, kláštorov.

PAPHOS je letovisko s kvalitnými a peknými plážami s čistou priezračnou vodou, väčšina z nich bola ocenená modrou vlajkou EU za kvalitu. Protaras jedno z hlavných letovísk, ktoré oplýva turistickým vybavením najmä pre rodiny, atrakciami pre deti, ponúka možnosti rôznych športov, ale nechýba ani rušný nočný život. Ďalšie pláže sú, napr. Coral Bay, Polis, úchvatné  pláže v Agia Napa,  ktoré sú vhodné pre rodiny s deťmi vďaka krištáľovočistej vode a príjemným vstupom do mora. Najnavštevovanejšou je Nissi, pláž s jemným pieskom, nádhernou skalnatou scenériou. Jedna z najkrajších pláži na ostrove je Golden Beach.  Romantickú atmosféru vo väčšej izolácii ponúka pláž pri Afroditinej skale, ktorá leží cestou k mestu Paphos.

Na juhu ostrova sa nachádzajú tri parky: WEST´n WILD, WATERMANA vo Fassouri, PAPHOS AFRODITE WATERPARK.

Je známe, že Cyprus patril pod britskú nadvládu, preto sa na Cypre stále jazdí vľavo, rovnako ako vo Veľkej Británii.  Cyperská kuchyňa je rovnaká ako kuchyňa z Grécka. Veľmi kvalitné je aj miestne víno, ktoré tu má tisícročné tradície.

     Cyprus má zaujímavú a rozsiahlu históriu, bol dobývaný, porazený, ale napriek tomu sa vždy dokázal znovu postaviť, aby dnes mohol prinášať odpočinok, relax, zábavu. Je to jedna z najnavštevovanejších destinácii, ktorá ponúka pestrú paletu hotelov, nákupné možnosti, ale aj rôzne atrakcie, akvaparky pre deti, úchvatnú prímorskú scenériu, príjemné podnebie, ale zároveň mnohé  historické pamiatky – stredoveké hrady, mešity, či byzantské kostoly. To je typ pre skutočne kvalitnú dovolenku!
  

Miestny názov   :            
  • dlhý Kipriaki dimokratia (gr.), Kıbrıs Cumhuriyeti (tur.)
  • krátky Kypros, Kıbrıs
Hlavné mesto :                 Nikózia
Najväčšie mesto :                           Nikózia
Úradné jazyky : gréčtina, turečtina
Štátne zriadenie :             republika
Vznik :                  16. august 1960
Rozloha :             9 250 km²
Počet obyvateľov:          
  • odhad (2009)              801 622
  • sčítanie (2005)            780 133
Mena :                 euro (EUR)
Časové pásmo   (UTC+2):
  • Letný čas : (UTC+3)
Medzinárodný kód :                       CYP / CY
Medzinárodná poznávacia značka :          CY
Internetová doména :                   .cy
Smerové telefónne číslo :                            +357